Wybierając się w podróż lub na wczasy zarówno w kraju jak i za granicę dobieramy składowe elementy tak, aby czuć się komfortowo. Ważny jest nie tylko standard hotelu czy dodatkowe udogodnienia. Kluczowy jest także rodzaj wyżywienia. Od nas będzie zależało czy wybierzemy opcję z trzema posiłkami czy tylko śniadanie. Wybór będzie zależny od preferowanych przez nas sposobów spędzania wakacji. Zanim jednak podejmiemy decyzję warto poznać wszystkie możliwości doboru wyżywienia. Dla ułatwienia w hotelach na całym świecie stosuje się te same, skrótowe oznaczenia.
BB (bed & breakfast) to samo śniadanie. Najczęściej tę opcję wybierają osoby, które spędzają w hotelu jedną noc. Oczywiście również długoterminowi wczasowicze korzystają z BB. Są to osoby, które lubią odwiedzać lokalne restauracje i lokale lub wybierają się na dodatkowe wycieczki poza miejscem zakwaterowania.
HB (half board) to śniadanie i kolacja. Jest to możliwość wybierana bardzo często. Pasuje do gości, którzy spędzają urlop aktywnie. Tacy ludzie wychodzą z hotelu po śniadaniu i wracają do niego dopiero pod wieczór na kolację. Opcja sprawdzi się także na wczasach w ciepłych krajach. W ciągu upalnego dnia nie ma się ochoty na spożywanie ciepłych posiłków. W ciągu dnia można się posilić owocami i przekąskami, a kolację zostawić na wieczór kiedy robi się troszkę chłodniej. W propozycji HB posiłek wieczorny jest tak naprawdę ciepłą kolacją, podczas której podaje się także dania obiadowe.
FB (full board) to pełne wyżywienie obejmujące śniadanie, obiad i kolację. Dopasowane jest przykładowo do rodzin z dziećmi oraz osób, które wypoczywają w obrębie kompleksu hotelowego czy na wydzielonej przez obiekt plaży.
Al (all inclusive) różni się od FB napojami. All inclusive to także bezalkoholowe i alkoholowe napoje nie tylko do posiłków. Bardzo często opcja obejmuje także smakowanie regionalnych przekąsek między posiłkami.
OV (overnight) to nic innego jak sam nocleg. Do usługi nie zalicza się żaden posiłek. Podobnie SC (self catering) nie zapewnia nam wyżywienia. Oznacza, że klient zabezpiecza sobie wyżywienie we własnym zakresie. W przypadku tych opcji często dostępne są aneksy kuchenne, w których możemy zadbać o nasze posiłki.
Zanim wybierzemy się w podróż zastanówmy się w jaki sposób będziemy funkcjonować w docelowym miejscu. Od tego będą zależeć nasze potrzeby żywieniowe. Znając zaś rodzaje wyżywienia łatwiej będzie nam dopasować posiłki do naszych potrzeb.
Za granicą skuszę się zawsze na BB ale często okazuje się, że proponowany szwedzki stół faktycznie jest spory. Serwują tam lokalne dania, jak na przykład mięso rekina czy kalmary w Chorwacji. Znaleźć dobrą restaurację w tej cenie często jest trudne.